Комунальне Некомерційне Підприємство "Тростянецька Міська Лікарня" Тростянецької Міської Ради

ВАКЦИНАЦІЯ – ЄДИНИЙ ДІЄВИЙ ЗАХИСТ ВІД ПРАВЦЯ

За 2019 рік в Україні зареєстровано вже 5 випадків правцю, з яких 1 – летальний. Двоє із п’яти хворих – діти. Останній випадок очікує на результати лабораторного дослідження.

Випадки зафіксовано на Київщині, Миколаївщині, Вінниччині, Львівщині та Закарпатті. Інфікуватися спорами бактерій Clostridium tetani, збудником правця, можна в будь-якій точці планети. Запобігти захворюванню можна вчасною вакцинацією в дитинстві та системною ревакцинацією протягом усього життя.Протягом останніх трьох років кількість вакцинованого населення зростає.

Так, у 2016 році охоплення щепленнями від правця дітей до одного року складало лише 21%, тоді як у 2018 році цей показник сягає 69,3%. Проте колективного імунітету від правця бути не може – захисту потребує кожна людина! Від людини до людини це захворювання не передається.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Надалі доросла особа повинна кожні 10 років ревакцинуватися вакциною АДП-М, яка формує імунітет проти дифтерії та правця. Вакцинація за Календарем профілактичних щеплень для дітей та ревакцинація дорослих проводяться за державні кошти.

Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.

Єдиний спосіб захистися від правця – вакцинація. Імунітет після захворювання швидко минає і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли.

Симптоми правця:

- стиснення щелеп;

- м’язові спазми – часто у шлунку;

- болісна напруга у всьому тілі;

- проблеми з ковтанням;

- «витріщання» очей;

- головний біль;

- лихоманка та надмірне потовиділення;

- зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;

- неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);

- ламкість кісток;

- ускладнення дихання.

Ускладнення, які може викликати правець:

- закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії);

- пневмонія, легенева інфекція.

Правець може призвести до смерті.

Симптоми можуть з’явитися протягом 3-21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті надзвичайно висока. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.

 За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України