Комунальне Некомерційне Підприємство "Тростянецька Міська Лікарня" Тростянецької Міської Ради

ГРИП ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

З початком осені українці все частіше хворіють на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію або ГРВІ. Тому дуже важливо знати симптоми грипу, коли треба викликати «швидку», та як уберегтися від цього підступного захворювання. Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово.

Частіше це різке підвищення температури тіла (більше 38?С), головний біль, біль у м’язах, суглобах, біль у горлі, кашель та нежить.

Якщо ви бачите, що обличчя хворого дуже бліде чи з’явилося посиніння, йому важко дихати, температура не знижується впродовж тривалого часу, є блювання, ви помічаєте домішки крові у мокротинні – потрібна госпіталізація. Також серед серйозних сигналів – порушення свідомості, надмірна збудженість чи сонливість, біль у грудній клітці, зниження артеріального тиску. Ці симптоми ігнорувати не можна, продовжувати лікування вдома вкрай небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

У минулому епідсезоні на грип та ГРВІ в країні перехворіло понад 5 млн людей, або 14% від усього населення України. 65% серед них – діти. Госпіталізовано було 172 тисячі хворих, або 3% від усіх захворілих, діти серед них склали 75%.

Від ускладнень грипу померли 64 людини. Летальні випадки у нас реєструвалися протягом усього сезону – з 48 тижня 2018 року до 20 тижня 2019. При цьому максимальне число померлих зафіксовано на Різдвяні свята, коли кількість звернень до лікарів було мінімальним. Тобто більшість хворих чекали закінчення тривалих вихідних, традиційно розраховуючи на «саме пройде». Серед дорослих, померлих від грипу, 83% – у віці від 30 до 64 років, серед дітей – 70% від 0 до 4 років. У переважної більшості померлих були супутні стани, такі як ішемічна хвороба серця, цукровий діабет, хронічні захворювання легень та інші. Жоден з них не був вакцинований проти грипу.

До слова, в Україні було щеплено всього 161 543 чоловік 0,4% населення, а в області всього 0,26%.

Чого чекати у цьому сезоні?

Чотири штами грипу готуються до атаки на нас зараз. Вірус, подібний А / Brisbane (H1N1), вірус А / Kanzas (H3N2), а також два штами вірусу B: «Colorado» і «Phuket». Віруси грипу А небезпечні: захворювання протікає бурхливо і може призвести до пневмонії або енцефаліту. До того ж, ці види грипу відрізняються своєю підступністю: вони укладають на лікарняне ліжко переважно молодих. Що ж стосується, так званих, «Колорадо» і «Пхукета», вірусів грипу В, то у групі ризику – діти і літні люди. Але ці штами не настільки агресивні і практично не викликають ускладнень.

Особливістю цього сезону є те, що з чотирьох вірусів новими для України будуть відразу два: «Брісбен» і «Канзас». Обидва віруси відносяться до гілки шкідливого і мстивого А. За прогнозами епідеміологів, грипом і ГРВІ в новому епідсезоні в Україні перехворіють від 4,8 до 6,7 млн осіб. Високі хвилі захворюваності традиційно очікуються у грудні 2019 і в кінці січня на початку лютого 2020 року.

Які ефективні способи профілактики грипу?

Найдієвішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – осінь (жовтень-листопад). Втім, щеплення можна робити й пізніше – упродовж всього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.

Вакцини не закуповуються за гроші з державного бюджету, тож ви можете придбати їх особисто, або у вашому населеному пункті передбачені кошти з місцевого бюджету. Цього сезону в Україні зареєстровані дві вакцини проти грипу: «Ваксигрип Тетра» (виробництва Франція) та «Джисі Флу» (виробництва Південної Кореї), які вже наявні в аптечній мережі області.

Існують групи ризику, яким вакцину варто зробити перш за все. Для них грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна профілактика може вберегти їм не лише здоров'я, а й саме життя. Зокрема, це діти до 5 років, вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями, а також люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії. Крім того, у групі ризику – особи, які працюють з великою кількістю людей, у місцях масових скупчень.

Щоб не захворіти на грип, крім вакцинації, варто також вести здоровий спосіб життя і дотримуватися простих порад:

1. Якщо ви захворіли – візьміть лікарняний і сидіть вдома. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.

2. Уникайте близького контакту з людьми, в яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.

3. Прикривайте серветкою ніс та рот під час кашлю та чхання – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

4. Часто мийте руки, це допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

5. Намагайтеся не торкатися обличчя, адже на руках є дуже багато мікробів. А торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

6. Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення та поверхні до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

7. Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

8. І обов’язково частіше посміхатися. Бо, як сказав Юрій Нікулін, «навіть після невеликої посмішки в організмі обов’язково дохне один маленький мікроб».