Комунальне Некомерційне Підприємство "Тростянецька Міська Лікарня" Тростянецької Міської Ради

Життя без інсульту

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, яке приводить до пошкодження самої «тканини» головного мозку. Це захворювання є другим (по частоті) «вбивцею» людей у всьому світі, а за останні роки частота інсультів навіть перебільшила в 2,3 рази кількість інфарктів міокарду.

Наслідки інсульту катастрофічні. До 84,9% хворих помирають або залишаються інвалідами, і тільки 10% пацієнтів повністю одужують. При цьому навіть серед виживших хворих у 50% виникає повторний інсульт в наступні 5 років життя. Після 55 років ризик розвитку інсульту підвищується вдвічі при збільшенні віку на кожні 10 років.

Інсульт виникає при звуженні, закупорці або розриві судин, що забезпечують кров’ю головний мозок. Більшість інсультів є ішемічними, тобто артерія, яка несе кров до мозку, закупорена тромбом, її просвіт звужений атеросклеротичною бляшкою або вона здавлена будь-яким утворенням (пухлиною та ін.). Клітинам мозку не вистачає кисню, і якщо сусідні артерії не зможуть взяти на себе кровопостачання цієї ділянки, то протягом декількох хвилин вони вмирають.

Причиною геморагічного інсульту є крововилив. Це відбувається рідше, але є більша небезпека для життя. В цьому випадку відбувається розривання стінки артерії. Причиною може бути аневризма або порушення цілісності судинної стінки внаслідок атеросклерозу. Провокуючим фактором є підвищення артеріального тиску. В результаті кров розливається по тканині мозку. Клітини гинуть від нестачі кисню, а розлита кров їх нормальній роботі. Половина пацієнтів з крововиливом в мозок помирає саме через це здавлення.

Наслідки інсульту залежать від того, в якій частині мозку виникла катастрофа, адже окремі ділянки мозку відповідають за рухи верхніх та нижніх кінцівок, мову та ін. Це можуть бути параліч (повна відсутність рухів) або парез (часткове порушення рухів) руки або ноги на стороні, протилежній зоні враження, порушення мови та письма, розлади пам’яті та ін.

Як розпізнати інсульт?

Частіше всього він трапляється рано вранці або пізно вночі. Перші прояви:

  • раптове оніміння або слабкість м’язів обличчя, руки або ноги, особливо на одній стороні тіла;
  • неочікуване появлення розладів мови;
  • різке погіршення зору одного або двох очей;
  • раптове порушення координації рухів, запаморочення;
  • гострий головний біль без будьякої причини або після важкого стресу, фізичного перенавантаження;
  • і все це на фоні незвично низького або навпаки підвищеного артеріального тиску.

Якщо у вас або у людини поруч з вами з’явились подібні ознаки, негайно викликайте швидку допомогу. Запам’ятайте, що в даній ситуації дорога кожна хвилина! Найбільш ефективне лікування можливе в перші три години (максимум шість годин) з моменту порушення мозкового кровообігу. До прибуття «швидкої» потрібно:

  • покласти хворого на високі подушки, щоб голова була при піднята;
  • відкрити вікно або квартирку для надходження свіжого повітря. Необхідно розстебнути тісний одяг, ремінь та ін.;
  • виміряти артеріальний тиск та у разі цього підвищення дати ліки, що приймав хворий в таких випадках. Якщо ліків немає під рукою, опустіть ноги хворого в помірно гарячу воду;
  • при перших ознаках блювання поверніть голову на бік щоб уникнути попадання частинок їжі в дихальні шляхи, під нижню щелепу підставте лоток. Необхідно ретельно очистити ротову порожнину від блювотної маси;
  • намагайтеся як можна менше рухати та перевертати хворого.

Як уникнути інсульту? До основних факторів ризику інсульту відносять артеріальну гіпертонію, захворювання серця, перенесений раніше церебральний інсульт, куріння, зловживання алкоголем, високий рівень холестерину в крові, надмірне вживання солі.

     Попередження інсульту та його рецидивів полягає в правильному режимі праці та відпочинку, раціональному харчуванні та врегулюванні сну, нормальному психологічному кліматі в сім’ї та на роботі, своєчасному лікуванні серцево-судинних захворювань: ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби.