Комунальне некомерційне підприємство "Тростянецька міська лікарня" Тростянецької міської ради

Гельмінтози: як уникнути небезпеки?

За даними ВООЗ причиною щорічної смерті понад 16 млн. людей у світі є інфекційні та інвазійні хвороби, а третина населення Європи заражена одним із гельмінтозів. За даними ВООЗ, у світі тільки аскаридозом щорічно уражується 1,2 млрд осіб.

Гельмінти або глисти – це паразитичні черви, що можуть вражати кишківник, печінку, жовчні протоки, легені, дихальні шляхи, інші органи та системи організму людини. Глисти викликають у людини захворювання (гельмінтози).

На території України сприятливі умови навколишнього середовища для поширення захворювань цієї групи паразитів, про що свідчить 2 млн захворювань гельмінтозами, що реєструються кожного року. Однак важко сказати про остаточні цифри, оскільки симптоми ураження гельмінтами часто не є очевидними і маскуються під інші захворювання. Швидка втомлюваність, бліда шкіра або алергічні висипання, темні кола під очима і розлади травлення… Хто запідозрить, що ці симптоми можуть вказувати на наявність гельмінтів? Але сьогодні в світі відомо понад 350 видів гельмінтів, які можуть викликати захворювання у людини. В Україні з них виявлено близько 30 видів.

Зазвичай зараження гельмінтами відбувається через забруднений випорожненнями ґрунт. Наприклад, якщо не мити руки і не чистити нігті після роботи із землею, їсти брудні овочі, фрукти та ягоди. Також можна заразитися деякими гельмінтозами при вживанні в їжу сиру чи недостатньо термічно оброблену яловичу, свинину, рибу чи краби. Зараження цими паразитами можливо і при випадковому ковтанні води при купанні у стоячих водоймах. Діти нерідко заражаються паразитами від домашніх тварин (собак, кішок).

Ознаки паразитарного захворювання залежать не тільки від виду та кількості паразитів, а також від індивідуальної реакції організму на гельмінтів. Перші симптоми зараження паразитами: погіршення апетиту, блювота, нудота або слинотеча, біль у животі. Запори чергуються з проносами, розвивається швидка стомлюваність і слабкість, порушується сон. Наприклад, при зараженні гостриками, хворих (найчастіше дітей) турбує свербіж в області заднього проходу і промежини. Посилюється він вночі і в стані спокою. Іноді він настільки сильний, що дитина прокидається.

При запорах, різких ріжучих болях в животі і його здутті, слід негайно звертатися до лікаря. Такі симптоми можуть свідчити про ускладнення гельмінтозів – кишкову непрохідність. При важких гельмінтозах  вражається і нервова система, зокрема це проявляється тривалими головними болями, запамороченнями, нападами судом, порушенням свідомості. При аскаридозі, токсокарозі через особливості життєвого циклу та міграції паразита в організмі може виникнути такий симптом як нападоподібний сильний кашель.

          При будь-якій підозрі на ураження гельмінтами слід обов’язково звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Діагноз підтверджується звичайним аналізом калу на яйця гельмінтів чи аналізом крові на наявність антитіл до гельмінтів.

          Профілактика гельмінтозів містить в собі не тільки дотримання санітарно-гігієнічних норм. Необхідно регулярно обстежувати домашніх тварин на наявність гельмінтів, а також проводити їх дегельмінтизацію. Вкрай важливим є раннє виявлення хворих і своєчасне їх лікування.

Щоб себе вберегти слід дотримуватися таких нескладних правил особистої безпеки:

  • Мийте руки, овочі та фрукти перед їжею.
  • Не пийте сиру воду, особливо з відкритих водойм.
  • Не вживайте в їжу недостатньо термічно оброблене м’ясо чи рибу.
  • Не купайтеся в невідомих водоймах.
  • Застосовуйте репеленти з метою відлякування комарів і мошок.

Як не заразитися гельмінтами

Гельмінтози (глисти) – одні з найпоширеніших захворювань у світі, по частоті вони поступаються лише гострим респіраторним захворювань і грипу. У людини описано понад 270 видів гельмінтів, в Україні з них найбільш часто зустрічаються близько 12 нозоологічних видів. В організмі однієї людини одночасно може перебувати до шести видів гельмінтів. Вони бувають різними за формою і розмірами. Гельмінтів називають ще паразитами, так як вони не можуть жити і добувати собі їжу самостійно. У них обов’язково повинен бути «господар» – людина або тварина, в організмі якого вони живуть за рахунок його поживних соків. Найчастіше паразити живуть в кишківнику, де відкладають велику кількість яєць, які виділяються назовні з випорожненнями. Гельмінти або паразитичні черви в людському організмі поводяться дуже приховано.

        Симптоми імунної реакції на зараження паразитами дуже подібні до симптомів грипу, харчових отруєнь, алергії, синдрому хронічної втоми тощо. А про зараження свинячим ціп'яком, стрічковим черв'яком, що досягає 3 метрів в довжину, можна не здогадуватися протягом усього терміну його життя – 2-3 роки. Гельмінти пригнічують імунні реакції, в результаті чого страждає захист організму. Вони провокують алергії, травні розлади, порушують функції внутрішніх органів. Організм отруюється продуктами обміну та розпаду гельмінтів, страждає від механічних пошкоджень і пригнічення імунної та нервової систем.У місцях їх паразитування визначаються ознаки запалення, утворюються кісти, капсули. Поглинаючи поживні речовини, мікроелементи, вітаміни глисти порушують харчування людського організму, сприяють розвитку гіповітамінозу, анемії, ендокринних і інших розладів у заражених ними людей. В результаті страждаючи гельмінтозами люди стають млявими, дратівливими, навчаються аби як, частіше хворіють, а дитячий організм відстає у фізичному і психічному розвитку, Простежується також зв’язок між хронічними запальними реакціями і розвитком злоякісних новоутворень у хворих на гельмінтози.

Всі гельмінти, що паразитують в людському організмі, діляться на три категорії:

Круглі черви – нематоди: аскариди, гострики, трихінели, анкілостоми та ін. Нематодози – «найпопулярніші» паразитарні захворювання. Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), ними одночасно заражені більше мільярда людей у світі (в загальній же складності різними гельмінтами заражені більше двох мільярдів людей).

Черви-сисуни – трематоди. Вони вражають печінку, жовчні та сечові шляхи, підшлункову залозу, кишечник, легені, кров. Найпоширеніші трематодози – опісторхоз, шистосомоз, клонорхоз, фасціольоз та ін. Причому деякі з них здатні провокувати канцерогенез – розвиток пухлин.

Стрічкові черви – цестоди. Їх на даний момент відомо 3500 видів, причому кожен з них може паразитувати в людському організмі. Яка саме цестода облюбує ваш організм, залежить від того, в якій країні ви живете. Одне з головних джерел зараження цими паразитами – риба, яка не пройшла повноцінну термічну обробку. Ехінококоз, дирофіляріоз, теніоз, теніаринхоз – цестодози, що вражають не тільки людину, але й домашніх тварин.

         Зі всіх представлених видів гельмінтів найчастіше у дитячому віці трапляються гострики, які здатні викликати ентеробіоз. Нерідко у дітей виявляються і аскариди. До найперших симптомів гельмінтозу, зокрема у дітей, належать - періодичне підвищення температури тіла; поганий сон, пригнічений настрій і плаксивість; розлад дефекації – можуть бути закрепи чи діарея, болі у животі і бурчання; порушення роботи травної системи – нудота і блювання, здування кишківника; алергічні прояви – свербіж, дрібні висипи. Варто відзначити і деякі специфічні ознаки гельмінтозу – наприклад, якщо було зараження гельмінтами на кшталт гостриків, то спостерігатиметься нічний анальний свербіж і розчухування шкіри навколо задньопрохідного отвору. А ось при зараженні аскаридами специфічними ознаками будуть кашель, симптоми бронхіту і збільшення лімфатичних вузлів.

          Щоб мінімізувати ризик підхопити «непроханих гостей», просто намагайтеся дотримуватися головних правил:

- строго дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки з милом перед їжею, після кожного відвідування туалету, після кожного спілкування з собаками і кішками і взагалі після кожного забруднення, так як одна з найчастіших причин зараження гельмінтами  брудні руки;

- коротко стригти нігті, боротися зі шкідливою звичкою у дітей гризти їх і брати в рот пальці;

- слідкувати за чистотою тіла, білизни, одягу;

- утримувати своє житло в чистоті, знищувати мух, захищати від них їжу і воду;

- ретельно мити і обдавати окропом овочі, фрукти, ягоди і городню зелень, які вживаються в їжу без термічної обробки;

- купувати м’ясні та рибні продукти тільки в торговельній мережі, а не з рук, вживати їх в їжу тільки після ретельної термічної обробки; не вживати в їжу м’ясо, яке не пройшло санітарно-ветеринарної експертизи;

- пити і використовувати воду тільки з упорядкованих джерел, виключити споживання води з випадкових неперевірених вододжерел;

- підтримувати прилеглу до домоволодіння територію в належному гігієнічному стані, захистити грунт дворів, дитячих ігрових майданчиків від забруднення виділеннями людини і тварин;

- не брати домашніх тварин в ліжко, не дозволяти дітям гратися з бродячими тваринами;

- не допускати як добрива для городів і ягідників не знешкодженими попередньо стічними водами та фекаліями;

        Досить важливим є дотримання «харчової гігієни» - яйця паразитів можуть потрапити в організм з немитих фруктів, овочів, зелені – тому добре промивайте їх під проточною водою. А ще підвищену небезпеку становлять м'ясо та риба, які не пройшли достатню термічну обробку. Личинки паразитів особливо часто зустрічаються в рибі коропових порід, а також можуть підстерігати вас і в ікрі домашнього посолу, особливо в щучої, де люблять селитися личинки широкого лентеця. У сирому фарші та біфштексах з кров'ю можуть бути личинки бичачого чи свинячого ціп'яка. Крім нормальної термічної обробки є і ще один надійний спосіб знезаразити м'ясо і рибу – проморозити їх. Для цього підійде побутова морозилка з температурою -20оС. Витримайте там рибу або м'ясо протягом мінімум двох діб – і можете бути спокійні: личинки більшості паразитів не витримують такого «випробування холодом».

        При появі перших симптомів гельмінтозів необхідно звернутися до лікаря. Дотримуючись заходів особистої гігієни і профілактики, ви обережете себе від зараження гельмінтами.

         Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будьте здорові!

ПРОФІЛАКТИКА ГЕЛЬМІНТОЗІВ

Гельмінтози – найпоширеніші захворювання людини. За даними ВООЗ, у світі тільки аскаридозом щорічно уражується 1,2 млрд осіб. В Європі гельмінтозами уражений кожен третій житель. Територія України має сприятливі умови навколишнього середовища для широкого поширення захворювань цієї групи, свідченням чого є 2 млн захворювань гельмінтозами, що реєструються щорічно. І ці цифри не остаточні, оскільки симптоми ураження глистами часто не є очевидними і маскуються під інші захворювання або тимчасове погіршення стану здоров’я. Швидка втомлюваність, блідість шкіри або алергічні висипання, темні кола під очима і розлад шлунка… Хто запідозрить, що ці симптоми можуть вказувати на наявність глистів? Але сьогодні в світі відомо понад 350 видів гельмінтів, які можуть викликати захворювання у людини. В Україні з них виявлено близько 30 видів.

    Зазвичай зараження гельмінтами чи кишковими найпростішими відбувається через забруднений випорожненнями грунт. Наприклад, якщо не мити руки і не чистити нігті після роботи із землею, їсти брудні овочі, фрукти та ягоди. Крім того, не останню роль в зараженні цими паразитами грають мухи. Вони на своїх лапках і хоботку переносять яйця глистів та цисти найпростіших на продукти харчування. Також зараження ними можливо і при випадковому ковтанні води при купанні у водоймах. Діти нерідко заражаються паразитами від домашніх тварин (собак, кішок), які проживають з власниками в приватних будинках та квартирах.
     Крім того, велику насторогу викликає відсутність спеціалізованих майданчиків для вигулу домашніх улюбленців, що призводить до забруднення дитячих майданчиків, пісочниць, прибудинкових територій, парків збудниками гельмінтозів.
      Ознаки паразитарного захворювання залежать від виду та кількості паразитів, а також від індивідуальної реакції організму на глисти або найпростіші. Перші симптоми зараження паразитами: погіршується апетит, з’являється блювота, нудота або слинотеча, болі та відчуття руху у животі. Запори чергуються з проносами, розвивається швидка стомлюваність і слабкість, порушується сон. Наприклад, при зараженні гостриками, хворих турбує свербіж в області заднього проходу і промежини. Посилюється він вночі і в стані спокою. Іноді він настільки сильний, що хворий прокидається.
       При запорах, різких болях, відчутті руху в животі і його здуття, слід негайно звертатися до лікаря. Такі симптоми можуть свідчити про виниклу кишкову непрохідність. При важких гельмінтозах розвиваються порушення з боку нервової системи: тривалі головні болі, запаморочення, нервові тіки. При аскаридозі, токсокарозі через особливості міграції паразита в організмі може виникнути такий симптом наявності глистів як нападоподібний сильний кашель. Часто ознаками глистів та простіших у людини є шкірні зміни у вигляді різних висипів.

       При будь-якій підозрі на глистяну інвазію слід обов’язково звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Діагноз підтверджується звичайним аналізом калу на яйця глистів і цисти кишкових найпростіших. Якщо при першому аналізі калу яйця або цисти паразитів у людини не виявлені, але ймовірність зараження висока, аналізи повторюють кілька разів поспіль.
    Найпоширенішими симптомами глистяної інвазії є запори, проноси, підвищення газоутворення та здуття, анемія, алергічні реакції, болі в м`язах та суглобах, хронічна втома, порушення сну та апетиту та багато інших.
    Профілактика гельмінтозів включає не тільки дотримання санітарно-гігієнічних норм. Необхідно регулярно обстежувати домашніх тварин на наявність гельмінтів, а також проводити їх дегельмінтизацію. Вкрай важливим є раннє виявлення хворих і своєчасне їх лікування.

Рекомендуємо дотримуватися таких нескладних правил особистої безпеки:
1. Мийте руки перед їжею.

2. Намагайтеся обдавати окропом зелень, що подається до столу в сирому вигляді.

3. Не пийте сиру воду, особливо з відкритих водойм.

4. Пам’ятайте, що хороша риба, наприклад, в’ялена чи копчена – це сильно просолена риба, а хороша ікра лише та, яка виготовлена на ліцензованому підприємстві.
5. Не вживайте в їжу напівсире м’ясо (шашлик і домашнє сало з прожилками м’яса) – це становить 95% всіх заражень на трихінельоз.

6. Не купайтеся в невідомих водоймах.

7. Застосовуйте репеленти з метою відлякування комарів і мошок. Кровососні комахи є переносниками ряду гельмінтів, наприклад, такого як дірофіляріоз.

8. І ще пам’ятайте: необхідно завжди думати про інших людей. Проведіть дегельмінтизацію своєї собаки. Навіть якщо у Вас немає маленьких дітей, що грають в пісочниці, не удобрюйте квіти фекаліями собак і кішок, не дозволяйте їм пакостити в громадських водоймах. Припиняйте, по можливості, подібні дії інших любителів тварин.

9. Регулярно проводіть дегельмінтизацію себе і своєї сім’ї, включаючи тварин, з метою профілактики розвитку ускладнень. Заразитися можна скрізь і всюди.   Не треба цього боятися. Треба вчасно застосовувати адекватні, безпечні і надійні способи дегельмінтизації.

     Але не займайтеся самолікуванням! Часто такі суб’єктивні симптоми, як погіршення апетиту, скрегіт зубами тощо спонукають проводити дітям дегельмінтизацію. Однак мало хто знає, що деякі з препаратів надзвичайно токсичні для дітей, особливо раннього віку. Тому при виявленні в вашої дитини якихось із вищевказаних симптомів, зверніться до лікаря, який призначить адекватне та безпечне лікування вашим близьким.