Комунальне Некомерційне Підприємство "Тростянецька Міська Лікарня" Тростянецької Міської Ради

Як правильно обрати ополіскувач для порожнини рота

Щоденна гігієна порожнини рота крім чищення зубів пастою і ниткою передбачає використання ополіскувача. Цей засіб не тільки робить дихання свіжим, але і захищає зуби від каріозних бактерій, зменшує кровоточивість і запалення ясен, знижує чутливість зубів. Обираючи ополіскувач для порожнини рота необхідно керуватися рекомендаціями стоматолога.

Навіщо використовувати ополіскувачі?

Ополіскувач для порожнини рота рекомендується використовувати:

- з метою очистити важкодоступні ділянки зубів;

- для чутливих зубів з тонким шаром емалі;

- при хронічних захворюваннях порожнини рота;

- при запалених і кровоточивих яснах;

- якщо часто вживаються сильно забарвлені продукти (вино, кава, чай);

- після куріння;

- при використанні брекетів, протезів, імплантів;

- після хірургічних втручань в порожнині рота (має ранозагоювальні властивості);

 - для свіжості дихання.

 Види ополіскувачів. Ополіскувачі для порожнини рота поділяють на профілактичні та лікувальні. Профілактичні засоби також мають слабкі лікувальні властивості, однак їх головна мета – освіжити дихання та “вимити” важкодоступні місця.

 Лікувальні ж ополіскувачі мають безліч підвидів: протизапальні;  десенситивні (для зниження чутливості зубів); відбілюючі; для зміцнення твердих тканин зубів; ті, що перешкоджають утворенню зубного нальоту та каменю; комплексні; професійні.

Кожен вид відрізняється деякими компонентами, які входять до його складу, і основною діючою речовиною.

Деякі ополіскувачі мають у своєму складі спирт етиловий. Він добре вбиває мікроби, але в той же час пересушує слизову оболонку порожнини рота, що може призвести до її травмування та запалення; крім того слина очищає зуби природним чином і за її відсутності мікробів може стати більше. Слід зауважити, що ополіскувачі, що містять спирт, не можна використовувати водіям, вагітним, дітям, а також людям, що страждають на сухість у роті. Спирт також руйнує керамічну глазур, тому пацієнтам з керамічними реставраціями та коронками варто обирати засіб без нього. Практично всі лікувальні ополіскувачі не містять спирт.

До складу всіх ополіскувачів, направлених на боротьбу з карієсом, входять натрію фторид та натрію монофторфосфат (підтримує білизну зубів). При цьому існують засоби, призначені як для щоденного використання, так і раз на тиждень. Вони розрізняються по кількості іонів фтору і натрію фториду:

- для щоденного використання: до 230 ч/млн іона фтору (0,05% натрію фториду);

- для щотижневого застосування: до 450 ч/млн іона фтору (0,1% натрію фториду);

- раз на тиждень (для професійного застосування!): до 900 ч/млн іона фтору (0,2% натрію фториду).

Такі ополіскувачі доречно буде застосовувати із зубною пастою, що містить кальцій.

Іноді фтор замінюється на сполуки кальцію, магнію та фосфору. Ополіскувачі з цими компонентами також сприяють зміцненню зубів, не дають розвиватися карієсу, а також знижують чутливість зубів. До того ж ці засоби   стануть доречними для використання людям, що проживають в регіонах з підвищеним вмістом фтору у воді, і тому не можна користуватися пастами  та ополіскувачами, що його містять.

Також до складу таких засобів додають ксиліт — природний запобіжник карієсу (штучний аналог — ксилітол). Однак, ця речовина є цукорозамінником, що важливо знати пацієнтам з цукровим діабетом і хронічними хворобами печінки та підшлункової залози.

 У ополіскувачі типу “Класичний” (“Класік”) додають екстракти таких рослин, як ромашка, шавлія, меліса. Ромашка здійснює протизапальну дію, шавлія – антибактеріальну, а меліса дарує свіжість дихання. Тонізуючу дію на ясна забезпечують екстракти женьшеню та м'яти.

Для усунення неприємного запаху з рота до складу ополіскувачів додають ацетат цинку. Цей компонент нейтралізує летючі сірчасті виділення, а вони і є джерелом поганого запаху. Ці сполуки виробляють в результаті своєї життєдіяльності мікроорганізми, що населяють порожнину рота.

 Чутливі зуби болісно реагують на холодне, гаряче, солодке і кисле. Для нейтралізації цього ефекту до складу ополіскувача “Сенситив” включено нітрат або цитрат калію, екстракти липи і ромашки, а також ксилітол.

 У відбілюючих ополіскувачах борються з утворенням зубного нальоту і каменю магнію аскорбіл фосфат, полідон, антибактеріальний компонент — триклозан. Крім того, відбілюючими властивостями володіють різні ферменти (у кожної фірми свої секрети на цей рахунок) та ефірні олії цитрусів (лимону, лайму, бергамоту та ін.). Після застосування таких засобів зуби дійсно стають чистішими і білішими, наліт на них накопичується набагато повільніше. Однак часте користування відбілюючими ополіскувачами може призвести до подразнення слизової оболонки та підвищення чутливості зубів.

Зубний камінь не тільки робить посмішку непривабливою, але ще і є розсадником мікробів, які є збудниками запалення ясен. Якщо для вас актуальна проблема зубного каменю, варто спробувати ополіскувач для порожнини рота, що містить пірофосфат натрію (запобігає затвердіння нальоту і його перетворенню в камінь), касторове масло (очищує поверхню зубів від зубних відкладень), ефірну олію лимону (відбілює зуби і має антисептичну дію).

 Ополіскувачі типу “Актив” та “Профі” володіють антибактеріальною та кровоспинною дією, що важливо для боротьби із захворюваннями ясен. До складу цих засобів для полоскання входять такі речовини, як хлоргексидин, триклозан, лістерін (витяжка з морських водоростей), екстракти ромашки та шавлії. Для підвищення місцевого імунітету ці засоби можуть містити екстракт ехінацеї. Для усунення кровоточивості ясен та їх зміцнення в ополіскувачі додають лактат алюмінію та екстракт кори дубу, що володіють в’яжучим ефектом.

 Хлоргексидин та триклозан — є антибактеріальними засобами, що перешкоджають утворенню зубної бляшки, “гасять” запальні процеси у яснах та слизовій оболонці та мають тривалий бактерицидний ефект. Але, існують обмеження щодо використання ополіскувачів на їх основі. Ними не можна користуватися більше двох тижнів, так як може виникнути звикання мікрофлори та дисбактеріоз. Все ж не варто забувати, що деякі бактерії відіграють позитивну роль у підтримці оптимальної мікрофлори ротової порожнини. Крім того, засоби з хлоргексидином можна застосовувати тільки через тридцять хвилин після чищення зубів, інакше може з’явитися темний відтінок. Використовувати ополіскувач та зубну пасту, до складу яких входить триклозан не рекомендується вагітним через його тератогенну дію (викликає патологію плоду).

Як використовувати ополіскувач? Як правило, ополіскувачем користуються після чистки зубів або після кожного прийому їжі. Засоби, що розм'якшують зубний наліт, рекомендується застосовувати до чистки зубів.

 Стандартно всі ополіскувачі готові до вживання, для полоскання досить двох столових ложок. При використанні концентратів потрібно всього кілька крапель для розведення з водою. Рідину в роті потрібно тримати до хвилини. Однак для лікувальних процедур час може збільшуватися до трьох хвилин.

 Ні в якому разі не можна ковтати ополіскувач, оскільки це може привести до подразнення шлунку та навіть — до отруєння. Після його застосування не можна приймати їжу або пити протягом півгодини, щоб в порожнині рота активні компоненти провели свою роботу.

Важливі застереження. Незважаючи на те, що розчин ополіскувача цілком нешкідливий для порожнини рота, все ж деякі компоненти можуть індивідуально не переноситися. Серед побічних ефектів можуть бути такі:

- зміна кольору зубів або пломб;

- печіння м’яких тканин, виникнення ерозій та виразок на слизовій оболонці;

- зміна смаку;

- сухість у роті;

- запалення лімфовузлів.

При наявності хоч одного з цих симптомів необхідно негайно припинити полоскання і звернутися до стоматолога. Він допоможе з’ясувати причину, а також підібрати найбільш безпечний засіб.

Не всі ополіскувачі безпечні для дітей! Наприклад, фторовмісні дітям до 5 років використовувати взагалі не рекомендується через ризик проковтування. Діти до 12 років можуть використовувати ополіскувачі зі сполуками фтору тільки під наглядом батьків, оскільки при проковтуванні фториду натрію може виникнути серйозне отруєння. Ознаками отруєння є:

- нудота, біль у животі, діарея;

- млявість, слабкість, запаморочення;

- знижений артеріальний тиск;

- судоми;

- посиніння губ, кінчиків пальців;

- підвищене потовиділення;

- спрага;

- знижене виділення сечі;

- утруднення дихання; хитка хода.

При таких ознаках необхідно якомога швидше звернутися до лікаря або викликати “швидку допомогу”.

У підсумку хочеться нагадати, що ополіскувач, як і інші засоби по догляду за порожниною рота, необхідно вибирати після консультації зі стоматологом. Ополіскувач не є лікарським засобом, але містить у своєму складі лікувальні компоненти, що можуть нанести шкоду вашому організму, тому слід чітко дотримуватись рекомендацій щодо його використання. Ополіскувач є відмінним доповненням до гігієни порожнини рота, однак не замінює чищення зубною щіткою!