Комунальне Некомерційне Підприємство "Тростянецька Міська Лікарня" Тростянецької Міської Ради

4 лютого – Всеукраїнський день боротьби з раком.

Рак є актуальною, широкомасштабною і соціально-економічною проблемою як в області, так і в державі в цілому, що потребує об’єднання зусиль органів обласної та місцевої влади, медичної спільноти, засобів масової інформації, громадських організацій та громадськості загалом. Запобігання онкологічним захворюванням та боротьба з ними є пріоритетним завданням закладів охорони здоров’я.

В області щороку вперше реєструється біля 4,0 тис. випадків злоякісних новоутворень, помирає – до 2,0 тис. хворих. На сьогоднішній день в регіоні проживає понад 37 тис. осіб, яким встановлено онкологічне захворювання.

За 2021 рік до онколога консультативно-діагностичної поліклініки КНП «Тростянецька міська лікарня» ТМР було здійснено 2078 відвідувань. Всього виявлено 99 первинних хворих на онкозахворювання, із них в 14 в занедбаному стані (14,2%).

Зупинимось на основних факторах ризику у виникненні злоякісних новоутворень:

Тютюнопаління. Рак, пов'язаний з тютюнопалінням, становить значну частку ракових захворювань, таких як рак легень, гортані, рота, ротоглотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози та нирок, тощо. Більше 20,0%  смертей від раку в Україні були викликані вживанням тютюну.

Алкоголь. На сьогодні відомий той факт, що безпечних доз алкоголю не існує, тому вживання алкоголю у помірних кількостях — це ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки.

Надлишкова вага та малорухливий спосіб життя.Підтримання здорової маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень.

Інфекції. Значний прогрес у профілактиці раку зумовлений знанням того, що хронічні та стійкі інфекції, спричинені певними вірусами, такими як вірус гепатиту В (ВГB), вірус гепатиту С (ВГC) і вірус папіломи людини (ВПЛ), і бактеріями, такими як Helicobacter pylori, пов'язані з раком печінки, шийки матки та шлунку.

Профілактика полягає у своєчасній вакцинації проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки.

Сонячне опромінення. Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань, і водночас йому порівняно легко запобігти – уникати соляріїв, використовувати сонцезахисні креми, не перебувати на відкритому сонці у години пікової активності (з 1100 до 1600).

Більше 30% випадків смерті від раку можна запобігти, дотримуючись елементарних норм здорової поведінки, таких як: боротьба з курінням; збільшення фізичної активності; вживання збалансованої та здорової їжі; своєчасна вакцинація проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; проходження  регулярних медичних оглядів та скринінгових обстежень; уважне ставлення до власного здоров’я.

Пам’ятаймо! Профілактика раку є найбільш економічно ефективним методом боротьби з раком – вона призводить до значної економії витрат на лікування, збільшення тривалості життя та якості життя пацієнтів, а також запобігання стражданню від хвороб.

КНП СОР «Сумський обласний клінічний онкологічний диспансер» продовжує роботу по ранньому виявленню злоякісних новоутворень, що дозволить своєчасно провести лікування та підвищить виживаність і покращить якість життя.

Для встановлення діагнозу рака, хворі, які направлені з інших закладів охорони здоров’я дообстежуються в онкологічному диспансері, їм проводяться діагностичні обстеження, а саме бронхоскопія, колоноскопія, фіброгастроскопія, в тому числі під загальним знеболенням, рентгенологічне дослідження органів черевної порожнини, грудної клітини, молочних залоз, комп’ютерна томографія, тощо.

В диспансері проводиться робота по впровадженню нових методів лікування онкологічних хворих, широко використовуються малоінвазивні (лапароскопічні) оперативні втручання на органах грудної клітини, черевної порожнини та статевих органах жіночої та чоловічої системи, що надає змогу пацієнтам отримувати сучасне лікування в межах області.

Невдовзі променеве лікування онкохворих буде приводиться за допомогою лінійного прискорювача, який вже встановлено в онкологічному диспансері.

Для зручності пацієнтам можна звертатися за адресою м.Суми, вул. Привокзальна №31 та визначити час прийому за телефоном (0542)700-351, 700-352 або через систему Helsi. Обов’язковим для безоплатної діагностики та лікування є наявність електронного направлення.